Невиношування вагітності – дозвіл від тягаря раніше нормального терміну, часто ускладнене загибеллю плоду. До 22 тижні невиношування називається мимовільним абортом або викиднем. Після 25 тижнів це вважається передчасними пологами; діти, що з'явилися на світ після цього терміну, мають шанс на виживання за умови належного догляду і медичної допомоги. В цілому, виживання плода в період від 22 до 28 тижня залежить від стану здоров'я матері, ваги плоду, якості медичної допомоги та інших факторів.
Викидень на ранніх термінах
За статистикою, приблизно 20% вагітностей закінчується викиднем. Причому найчастіше цього не помічає сама жінка: для неї це виглядає, як невелика затримка менструації і трохи більша рясна кровотеча. Так буває, коли плодовому яйцю не вдається закріпитися в матці.
Але навіть при закріпленні яйця вагітність може перерватися. Ось список найбільш частих причин викидня на ранніх термінах:
- генетичні аномалії плоду;
- патології розвитку статевих органів матері;
- інфекції та ЗПСШ в прихованій і відкритій формі;
- резус-конфлікт матері і плоду;
- збої в гормональній системі;
- надмірне фізичне напруження;
- сильний стрес;
- вживання алкоголю, інших стимулюючих речовин;
- вживання сильнодіючих лікарських препаратів;
- фізичні фактори - удари, сильні струси, стрибки, падіння.
Якщо викидень на ранніх строках не викликаний зовнішніми факторами, це не варто розглядати як трагедію. Це природний механізм, який запобігає розвитку нежиттєздатного плода. Але для матері це однозначний сигнал зайнятися своїм здоров'ям: обстежити статеві органи, гормональну систему, здати аналізи на інфекції, і так далі.
Переривання вагітності на пізніх термінах
У разі передчасних пологів є шанс зберегти життя і здоров'я і дитині, і матері. Але чим раніше з'являється на світ новонароджений, тим цей шанс менше. Передчасні пологи можуть спровокувати все ті ж причини, що призводять до викидня на ранній стадії вагітності. Додаткові фактори ризику:
- якщо у жінки раніше були передчасні пологи;
- якщо передчасні пологи траплялися у матері або у бабусі;
- багатоплодова вагітність;
- маленька перерва після попередніх пологів;
- важка патологія розвитку плоду;
- важке захворювання матері.
Як визначити, що відбувається переривання вагітності
Ось симптоми, при яких потрібно негайно звернутися до лікаря:
- різка, часто тягучий біль внизу живота;
- кров'янисті виділення, червоні або коричневі;
- підвищення температури;
- запаморочення, слабкість;
- для пізніх термінів - перейми, відходження пробки.
Чекати, поки симптоми пройдуть самі, ні в якому разі не можна!
Що робити для збереження вагітності
В ідеалі, піклуватися про збереження вагітності треба починати до її настання. Вилікувати інфекції, відвідати гінеколога і ендокринолога, уникати стресу, дозувати фізичне навантаження, позбутися шкідливих звичок. Але зрозуміло, що так буває рідко, і про це пізно шкодувати в момент загрози викидня.
Якщо загроза викидня виникла на ранньому терміні вагітності:
- викликати лікаря;
- прибрати шкідливі зовнішні фактори, коли це можливо;
- прийняти заспокійливе на рослинній основі;
- розслабитися.
Якщо термін великий і почалися передчасні пологи, то крім усунення шкідливих зовнішніх факторів і заспокійливого, варто погодитися на госпіталізацію. У стаціонарних умовах легше пройти обстеження, виявити причину проблеми і визначити запобіжні заходи.
Якщо вагітність вдалося зберегти, то в подальшому треба не тільки уникати стресів і навантажень, але можливо, додати медикаментозне лікування – фолієву кислоту, препарати на рослинній основі, і так далі.