Вагітність – прекрасний та дивовижний час в житті жінки. Від початку настання вагітності виникає цілий ряд змін, які стосуються функцій більшості систем в організмі. В цей період майбутня мама часом не знає, які саме симптоми є нормою, а що може бути патологією. Саме тому так багато запитань виникає з настанням цього нового етапу. Наші лікарі завжди раді надати повну інформацію про можливі зміни, які чекають на організм жінки з настанням вагітності.
Цей допис стосується питання, яке так часто хвилює наших майбутніх матусь, а саме: чи може при вагітності бути температура?!
Яка температура при вагітності вважається нормальною?
Справа в тому, що в першому триместрі змінюється гормональний фон жінки. Особливу роль в цьому відіграє підвищення продукції жовтим тілом прогестерону – гормону, який відповідає за нормальний перебіг вагітності та розвиток дитини. Одним з багатьох ефектів дії прогестерону є вплив на центр терморегуляції та зниження процесу тепловіддачі. А отже, температура при вагітності на ранніх термінах може незначно підвищитися.
Температура тіла до 37,5 °C є варіантом норми і не повинна викликати занепокоєння при відсутності інших симптомів.
Багато жінок при плануванні вагітності також вимірюють базальну температуру тіла. Це температура, що вимірюється зранку, відразу після прокидання ректально або вагінально. У невагітної жінки вона змінюється протягом менструального циклу, але з настанням вагітності вона обов’язково підвищується і знаходиться в межах 37-37,5°C. Це також не повинно лякати майбутніх матусь.
Також потрібно звертати увагу на те, як довго тримається температура тіла при вагітності. З початком другого триместру на зміну прогестерону приходить гормон естроген. Його рівень починає поступово збільшуватись, а температурні показники з часом стають більш низькими. Якщо після 13 тижня вагітності ви розумієте, що температура не нормалізувалася, то краще повідомити про це свого акушера-гінеколога.
Яка температура при вагітності повинна вас насторожити?
- По-перше, це висока, більше 37,5°C, температура, навіть якщо це трапляється у першому триместрі вагітності. Найчастіше причинами цього є ГРВІ, ангіна та захворювання спричинені різноманітними інфекціями.
Імунітет жінки під час вагітності особливо вразливий, чим з радістю користуються всілякі віруси і бактерії та дуже активно починають атакувати «слабкі місця» вагітної. Це пояснюється там, що природа подбала про малюка і передбачила механізми пригнічення активності маминої імунної системи, щоб не викликати передчасного відторгнення «чужорідного» тіла з материнського організму.
До речі, у цьому також «винні» ефекти дії прогестерону. Враховуючи епідемію коронавірусної хвороби , підвищена температура тіла при вагітності та погіршення самопочуття жінки – це привід сповістити про це свого акушера-гінеколога та сімейного лікаря та пройти відповідні дообстеження.
Також підвищення температури тіла майбутньої мами в деяких випадках є наслідком банального перегріву – досить прогулятися містом пару годин на осонні або необачно піти на пляж, і до вечора стовпчик термометра може підскочити навіть до 38 градусів. Але така температура швидко спадає і не супроводжується характерними для запалення симптомами. Надмірні фізичні навантаження також є частими причинами гіпертермії, тому намагайтеся уникати цих чинників. - По-друге, температура при вагітності, що супроводжується будь якими іншими симптомами є несприятливою ознакою.
Головний біль , нудота, діарея, блювання, болі при сечовипусканні, кров’янисті виділення зі статевих шляхів, біль у животі, зміна характеру рухів плоду та інші симптоми, що непокоять жінку і супроводжуються температурою, є патологією і достатньою підставою для візиту до лікаря. У деяких випадках краще зробити це негайно, адже можуть бути такі стани, що потребують термінового лікування та госпіталізації до відповідного профільного відділення. Слід пам’ятати, що такі гострі захворювання як пієлонефрит, апендицит, цистит також трапляються під час вагітності. Особливо важливо помітити їх симптоми завчасно, оскільки вони можуть мати стерту клінічну картину.
Що робити, якщо ви захворіли на ГРВІ чи застуду?
При таких інфекційних захворюваннях підвищення температури – це нормальна імунна відповідь, що допомагає організму в боротьбі зі збудником. Тому, якщо Ви бачите температуру нижче 38°C – краще не приймати жарознижуючих. Але гіпертермія вище 38°C може негативно вплинути на плід та бути фактором загрози передчасного переривання вагітності, тому її необхідно знижувати та повідомити про цю ситуацію свого лікаря. Основний протизапальний та жарознижуючий препарат, який не протипоказаний вагітним – це парацетамол. Також доволі ефективними при стійкий лихоманці є фізичні методи охолодження, наприклад обтирання холодною водою. Проте не варто вдаватися до методів «народної медицини» та обтиратися оцтом або спиртом, бо це лише може привести до небажаних ускладнень. Якщо позначка термометра перетнула 38°C не потрібно дуже тепло одягатися та вкриватися теплою ковдрою, адже це також негативно впливає на процеси терморегуляції.
Слід пам’ятати, що використання багатьох лікарських засобів є протипоказаним під час вагітності та може спричинити порушення розвитку плоду. Тому перед їх використанням треба проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб не зашкодити вашому малюку. Наприклад, такі відомі протизапальні препарати як ібупрофен, німесулід, диклофенак та їх похідні не рекомендовані у період вагітності. Якщо лихоманка не піддається таблетованим препаратам та довго триває, необхідно терміново звернутися за стаціонарною допомогою!
Також слід нагадати, що своєчасне звернення до спеціаліста при будь-яких симптомах, що викликають у Вас занепокоєння – це шлях до здорового перебігу вагітності та безпечних пологів! А тому, не соромтеся задавати питання нашим спеціалістам.
Маю надію, що ці рекомендації будуть корисні для наших майбутніх матусь.
Бажаю, щоб Ваша вагітність перебігала без ускладнень, а Ви насолоджувалися кожним днем цього неповторного періоду життя!