Скільки б не розповідали про природність пологів, жінки все одно бояться народжувати, очікуючи на біль. Бояться й донині, хоча сьогодні існує велика кількість можливостей зробити процес безболісним.
Чи всім боляче?
Багато спеціалістів вважають, що найбільш болісно пологи проходять у жінок, які ще дівчатами чули багато історій, про те як страждала мама, народжуючи їх на світ, а також отримували підтвердження цих жахіть від дорослих знайомих і родичок. Природний спосіб життя, довіра до свого тіла, вміння чути свої інстинкти і близькість до природи допомагають зменшити больові відчуття на психологічному рівні. Акушери-гінекологи стверджують, що психологічний настрій породіллі дуже важливий. А тих, хто дуже боїться болю, заспокоюють можливостями медикаментозного знеболення.
Історія знеболення пологів
Вважається, що вперше знеболення пологів було застосовано в 1847 році – тоді це був ефірний наркоз. Справжньої популярності пологи під наркозом набули в середині 19 століття, після того, як королева Англії Вікторія народила зі знеболенням двох свої дітей. Незабаром були виявлені побічні ефекти ефірного наркозу – від нього страждала сама жінка, не маючи можливості активно брати участь в родовій діяльності, і дитина, у якої від препарату, котрий потрапив у кров, могло розвинутися порушення дихання.
Участь партнера в пологах як один із елементів знеболення (як би дивно це не звучало) почали застосовувати в середині XX століття у Франції. Тоді це здавалося дивним, але сьогодні в усіх цивілізованих країнах партнерські пологи вважаються скоріше нормою, ніж винятком. На щастя, до їх числа належить і Україна. Лікарі стверджують, що ефект присутності близької людини дійсно допомагає жінці легше переносити біль чи сприймати її по-іншому.
Новим етапом і справжнім проривом в історії знеболення пологів стала епідуральна анестезія, яка вперше в акушерстві була застосована в 1949 році, а сьогодні застосовується практично в усіх пологових будинках. Епідуральна анестезія відносно безпечна для матері та дитини, а також може використовуватися не тільки при природніх пологах, а й при кесаревому розтині. В залежності від необхідності, можуть вводитися різні знеболюючі препарати в різних дозуваннях.
Знеболення без медикаменті
Багато фахівців (і багато мам) вважвають, що правильна підготовка до пологів допомагає значно зменшити больові відчуття і правильно їх оцінювати. Психологічний стан майбутньої мами, відсутність паніки, страху й напруги, комфортна обстановка в пологовому будинку, довіра до акушера допомагають зробити пологи менш болісними. Для багатьох жінок заспокійливим є той факт, що в будь-який момент можна зробити анестезію – така можливість має великий психологічний ефект, і зовсім не обов'язково, що скористатися знеболюючим доведеться.
До немедикаментозних методів знеболення належать використання різних пристосувань (м'яча, шведської стінки), масаж, який робить партнер, можливість вибору положення тіла в пологах. Про те, чи доступне все це в обраному вами пологовому будинку, краще цікавитися на етапі вибору медичного закладу. Які види анестезії використовуються, також потрібно дізнатися заздалегідь. Ставлення лікарів до анестезії – важливий момент. У деяких пологових будинках анестезію рекомендують всім, в деяким дотримуються іншої тактики і роблять знеболення лише на прохання жінки. Усі ці моменти бажано обговорити до моменту прибуття в пологовий будинок, щоб бути спокійною і справді не боятися болю.