ua
Особистий кабінет
Записатися
Кава при вагітності - чи можна? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр
ua
Кава при вагітності - чи можна? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр
Кава при вагітності - чи можна? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Кава під час вагітності – чи можна?

Кава при вагітності - чи можна? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Для жінки ранок без чашечки кави просто не настає. Для когось це гіркуватий еспресо, хтось любить фраппе, капучіно, латте і т. д., варіантів дуже багато. Кава бадьорить, пробуджує, піднімає тонус та настрій, тому відмовитися від такого задоволення буває просто неможливо.

Однак, якщо ви плануєте дитину або вже вагітні, потрібно детально ознайомитися з тим, як впливає кава на плід при вагітності. Адже на тлі багатьох стереотипів і невідомих нікому досліджень, дуже легко дезорієнтуватися у ситуації.

Питання про каву при вагітності стало настільки дискусійним, що знайти відповідь самостійно, буває дуже складно. Наприклад, організація США "March of Dimes", яка працює над поліпшенням здоров'я матері і дитини, дійшла висновку, що в окремих випадках каву вагітним жінкам можна і навіть потрібно, а ось скандинавські дослідники категорично "заборонили" цей напій, протягом усього періоду виношування малюка.

Фахівці приватного пологового будинку "Лелека" вирішили детально розібратися в цьому питанні та визначити, наскільки кофеїн шкідливий вагітним жінкам і де та грань, при якій чашечка кави може піти не тільки на шкоду, але й на користь.

Вплив кави на організм вагітної жінки

Те що кава, а точніше кофеїн, який у ній міститься, має фізіологічний вплив на людський організм – це незаперечний факт. Питання тільки в тому, як правильно оцінити його вплив на "вагітний" організм. Яку шкоду/користь для плоду очікувати від кави і чи потрібно взагалі акцентувати на цьому увагу?

Ми вважаємо, що потрібно, бо:

  •        Кофеїн підвищує рефлекторну збудливість нервової системи.
  •        Збуджує судинний, дихальний центр.
  •        Підвищує кров'яний тиск.
  •        Посилює серцеву діяльність (міокард скорочується більш інтенсивно).

Що при вагітності може призвести до:

Безсоння

Порушення сну і так часто "переслідує" вагітних жінок, а під дією кави цей стан часто посилюється. До того ж, можуть приєднатися панічні атаки, страх пологів, змін тощо.

Анемії

Фенол - це не тільки невід 'ємна частина аромату, а й речовина, яка перешкоджає засвоєнню заліза в крові. За статистикою ВООЗ близько 40% вагітних жінок страждають на анемію, яка негативно впливає, як на організм жінки, так і на розвиток плоду.

Печії

У період вагітності, під дією прогестерону, сфінктер, розташований між шлунком і стравоходом розслабляється, шлункова кислота виходить за фізіологічні межі, що призводить до печії.

Оскільки  кава – відомий стимулятор соляної кислоти, навіть слабкий напій може посилити печію у кілька разів, а значить, зловживати кавою при вагітності точно не варто.

Ще одна причина печії під час вагітності – збільшення матки, яка після 21-го тижня починає тиснути на суміжні органи (шлунок, кишечник, печінку).

Інші непідтверджені ризики

Низька маса плоду

Лондонський журнал "The Lancet", який є найстарішим і найавторитетнішим виданням у галузі медицини, провів власні дослідження того, наскільки кава при вагітності впливає на вагу плоду.

Під час експерименту було встановлено, що показники маси дитини були нижчими на тлі вживання кофеїну тільки у жінок, які палять. Тобто на вагу і зріст плоду впливає сукупність – куріння і кава. Окремо напій не несе загрози малюку.

До того ж, було встановлено, що кофеїн дуже повільно всмоктується в організм плоду, і його концентрація в крові жінки та малюка, зовсім різні.

Але у будь-якому випадку, зловживати кавою не потрібно. Оскільки під час вагітності метаболізм сповільнюється, тому концентрація кофеїну в крові жінки може підвищуватися і без кавовмісних напоїв.

Ризик викидню

Це ще один "міфологічний" фактор, який не підтверджений жодною авторитетною дослідницькою групою.

Посилення серцевого ритму у новонародженого

Даний факт частково підтверджений, однак при відсутності серцево-судинних патологій у новонародженого малюка, тахікардія на тлі підвищеного рівня кофеїну в крові, проходить через 2-3 дні. І ніяких загроз для життя дитини не несе.

Чи можна каву вагітним?

Можна каву під час вагітності чи ні?

Кава при вагітності - чи можна? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Можна, якщо жінка:

  • Контролює допустимий "ліміт" і випиває в день не більше 1 чашки кави (до 200 мл);
  • Не має серцево-судинних та ендокринних патологій в анамнезі;
  • Не зловживає газованими напоями (наприклад, порція Кока-Коли містить 40 мг кофеїну);
  • Впевнена, що плід розвивається нормально, за всіма фізіологічними нормами.

Кількість кофеїну підсумовується не тільки на тлі вживання кави, лате, капучіно тощо.

Чай, какао, шоколад, снеки, десерти, також містять певну частку кавового алкалоїду, і все це вагітна жінка повинна враховувати.

Тому, в період вагітності каву не потрібно повністю виключати, але, однозначно, вона повинна надходити в організм в обмежених кількостях.

Чи можна каву на ранніх термінах вагітності

Початок вагітності – найважливіший період для розвитку плоду, адже в першому триместрі закладаються всі життєво необхідні органи і системи.

Але, як свідчать медичні дані, на ранніх термінах вагітності збільшується ризик викидню, тому навіть, якщо кофеїн не настільки небезпечний для плоду, як здавалося, його вживання потрібно мінімізувати або повністю виключити.

Прямих доказів того, що підвищений рівень кофеїну призводить до викидня, немає.

Тому в першу чергу стежте за своїм самопочуттям.

Якщо всі аналізи в нормі, немає вираженого токсикозу, але є гіпотонія, апатія, сонливість - помірна кількість кофеїну не стане загрозою малюку.

Вживання кави на 2 триместрі вагітності

Для жінки другий триместр вагітності – це справжнє "розслаблення". До цього часу найнебезпечніші моменти вже пройдені, не потрібно переживати за життєздатність плоду, його розвиток, тощо. Система організму дитини сформувалася в першому триместрі, тепер же вона зростає, щодня радуючи маму своїми можливостями.

Цей період відрізняється ще й набуттям нових смакових уподобань майбутньої мами, де кава часто стає першорядним бажанням.

Якщо у вас всі аналізи у нормі, немає ніяких медичних протипоказань – 1-2 чашки кави в день не порушить самопочуття плоду. Головне - не захоплюватися кавовими напоями, пам'ятаючи про допустимий ліміт, не більше 200 мл/на добу.

Для того щоб мінімізувати всі ризики і занепокоєння, свою порцію кави випивайте вранці або розбавляйте напій молоком.

Кава на пізніх термінах вагітності (3 триместр)

Третій і останній триместр знову накладає "вето" на надмірне вживання кави. Оскільки в цей період з 'являється ризик передчасних пологів.

Доказів того, що кофеїн є першопричиною народження недоношених дітей, як і раніше, немає.

Тому виключення кави з раціону жінки може носити тільки рекомендаційний характер, особливо у випадку, коли всі медичні показники мами і дитини в нормі.

Під суворою забороною залишається тільки алкоголь і куріння!

Користь вживання кави вагітними

Кофеїн – стимулятор дій, а оскільки при здоровій вагітності сповільнюються всі метаболічні процеси, чашечка кави може спричинити й корисні зміни:

  • Підвищить рівень дофаміну в крові (бадьорість, веселість, гарний настрій).
  • Кава з молоком стане додатковим джерелом кальцію, який необхідний, як жінці, так і дитині.
  • Кофеїн покращує розумову активність (у вагітних знижується концентрація уваги, тому чашечка кави може допомогти виправити цю ситуацію).
  • Зменшить набряклість (кава – діуретик, який допоможе позбутися зайвої рідини в організмі).
  • Підвищить артеріальний тиск (показано тільки для жінок з гіпотонією).

Якщо жінка страждає підвищеним тиском, потрібно виключити не тільки каву, а також всі ті продукти та напої, які можуть містити кофеїн.

·          На тлі гіпертонії може розвинутися прееклампсія - один з найнебезпечніших станів для життя матері і дитини.

Самостійно визначити безпечну дозу кофеїну, практично неможливо. Для цього потрібно пройти обстеження у фахівця, здати аналізи, визначити рівень кофеїну в крові, діагностувати стан плоду, самопочуття жінки, всі можливі ризики тощо.

Приватний пологовий будинок "Лелека" тримає руку "на пульсі" всіх сучасних медичних досліджень, розробок та наукових публікацій у медичному співтоваристві, тому у нас немає "стандартних" заборон.

·          Вагітність - не хвороба, а особливий стан жінки, який потребує індивідуального та компетентного підходу.

Акушери-гінекологи приватного пологового будинку "Лелека" не говорять каві  "так "/" ні" до тих пір, поки не зберуть у жінки повноцінний анамнез і не побачать результати діагностики.

Шкода від кави

Кава може завдати шкоди жінці або плоду тільки в тому випадку, якщо вагітність патологічна або ж у самої вагітної є виражені порушення нервової, серцево-судинної, дихальної, ендокринної системи тощо.

Тому кава під забороною для вагітних:

  • · Із гіпертонією (підвищеним тиском);
  • · Гіпертонусом матки (може призвести до відшарування плаценти і кровотечі);
  • · З високим ризиком передчасних пологів;
  • · За наявності цукрового діабету, порушень роботи щитовидної залози;
  • · Із захворюваннями ЖКТ.

Визначити норму кофеїну вагітній жінці повинен тільки кваліфікований фахівець.

"Призначати" для себе лікування у вигляді кави, як наприклад, при гіпотонії, не можна навіть у звичайному стані, не кажучи вже про вагітність.

Зернова або розчинна кава – що краще вагітній жінці?

Якщо жінка не готова відмовитися від кави навіть під час вагітності, лікарю необхідно зважити всі можливі ризики і підібрати той вид кави, який підійде жінці найбільше.

Це може бути:

  1. Натуральна зернова кава.
  2. Розчинна.
  3. Кава без кофеїну.

 Натуральна зернова кава містить найбільшу кількість кофеїну і поділяється на два види: "робуста" та "арабіка".

Робуста містить хлорогенову кислоту, високий рівень кофеїну, що надає напою важкий аромат і гіркий смак.

Арабіка відрізняється меншим вмістом кофеїну (в 2 рази), на відміну від робусти, але великим рівнем цукру і ліпідів, що надає кави інтенсивної, але не надто насичений кисло-солодкий смак.

Якщо вагітна жінка віддає перевагу свіжозмеленій зерновій каві, варто звернути увагу на арабіку. До заварної кави, також можна додати молоко. Це принесе і користь, і зробить напій більш слабким.

На рахунок розчинного кавового напою існує багато стереотипів. Основний з них: розчинна кава містить меншу кількість кофеїну на відміну від зернового. Тому при вагітності всі "поспішають" радити саме його.

Але є ще один важливий факт. Розчинна кава, найчастіше, виробляється із зерен робусти, яка відрізняється не тільки низькою ціною (на відміну від арабіки), а й найвищим вмістом кофеїну.

Тому, вагітним жінкам, не варто пити розчинну каву у великих кількостях, розраховуючи на "низький" рівень кофеїну. Краще віддати перевагу невеликій чашечці натуральної арабіки.

І найкраще з ранку.

А ось кава без кофеїну – це справжня знахідка не тільки для вагітних, а й людей з високим тиском та іншими порушеннями, коли кофеїн протипоказаний.

Кава без вмісту кофеїну зберігає всі смакові властивості: аромат, насиченість тощо. Звичайно ефекту "бадьорості" в ньому немає, однак, у вигляді альтернативи такій каві повністю себе виправдовує.

Чим замінити каву

Основні джерела кофеїну – кава та чай.

Кава при вагітності - чи можна? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Однак кавовий алкалоїд міститься і в:

  • Какао;
  • Шоколаді;
  • Енергетиках;
  • Безалкогольних газованих напоях;
  • Ліках (проти мігрені, нежитю);
  • Снеках і батончиках, куди входить гуарана (паста гуарани містить у кілька разів більше кофеїну, ніж кава).

Тому, вагітній жінці потрібно ретельно стежити за загальним своїм раціоном харчування, а не тільки контролювати кількість чашок кави.

Чи можна пити каву при вагітності? Однозначно, так. Але тільки в розумних кількостях і під контролем лікаря.

Якщо за медичними показниками вживання кави категорично заборонено, завжди можна знайти, чим замінити каву при вагітності.

І тут ідеальне рішення – переключитися на каву без кофеїну. Але, при цьому не потрібно зловживати шоколадними ласощами, батончиками, прохолодними напоями тощо.

Адже здоров 'я дитини, в першу чергу, залежить від мами, і тільки потім від компетенції лікарів. Слухайте себе, свого малюка і, звичайно ж, провідного гінеколога, який вчасно підкаже і "підштовхне" до правильного вибору.

Пологовий будинок "Лелека" спеціалізується на комплексній підтримці жінок у період вагітності, кваліфікованій організації, супроводі пологів, висококваліфікованій медичній допомозі з індивідуальним підходом лікарів.

Тому, якщо ви хочете вести свою вагітність у дійсно кваліфікованого гінеколога – зверніться в наш приватний пологовий будинок "Лелека", де високоточна сучасна діагностика, спеціалізована професійна акушерсько-гінекологічна і неонатологічна медична допомога на рівні світових стандартів.

 

Автори

Лупіч Світлана Володимирівна

Заступник медичного директора з амбулаторно-консультативних відділень. Завідувач МЦ "Лелека" на Печерську. Лікар акушер-гінеколог вищої категорії
Досвід роботи - 22 роки

Дата публікації: 28 травня 2021 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Акція – експертна гастроскопія зі знижкою 50%

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві? Лише в жовтні...

Експертна колоноскопія під наркозом

З 1 по 31 жовтня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії під наркозом для пацієнтів віком 45+  –...

Знижки на пакети з ведення пологів

Протягом місяця даруємо знижки до -9% на будь-який пакет з ведення пологів у «Лелеці» : ✳️ -3% знижки – отримають всі пацієнти, які укладуть...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон