Що таке гематоген
Натуральний гематоген - популярний профілактичний препарат. Історія його походження цікава: це дійшов до наших днів народний рецепт, коли виснаженим хворим та вагітним жінкам давали в їжу кров тварин з молоком і медом.
В сучасний гемоглобін чисту кров не додають: для виробництва солодощі використовується очищений білок альбумін. Таким чином, ймовірність передачі будь-якої інфекції від тварин виключена. Крім альбуміну, до складу гематогену входять цукор, згущене молоко, загусники, мед, аскорбінова кислота, і смакові добавки. Гематоген продається в аптеках, магазинах косметики, супермаркетах та інших місцях, без рецепту.
Чому вагітним рекомендують гематоген
У вагітних жінок нерідко знижується рівень гемоглобіну в крові. Кровотворні органи не встигають виробляти достатню кількість червоних кров'яних тілець, щоб вистачало і матері, і плоду. Розвивається анемія, або недокрів'я. Це досить небезпечний симптом. У матері він викликає задишку, втомлюваність апатію. У плода через брак еритроцитів поступово розвивається гіпоксія тканин, а це призводить до розвитку небезпечних патологій. Підвищується ризик передчасних пологів, народження малюка з малою масою тіла, і так далі.
У ряді випадків гематоген дійсно здатний допомогти вирішити проблему. З гематогенному в організм потрапляє залізо, яке заповнює дефіцит і сприяє більш інтенсивній роботі кровотворних органів. Але негативних наслідків від вживання цього солодкого препарату більше.
Чому гематоген для вагітних небажаний
1. Висока калорійність.
Крім альбуміну, до складу гематогену входять висококалорійні солодкі добавки. Захоплюватися таким ласощами під час вагітності не варто. Дуже великий ризик набрати зайву вагу і підвищити ризик ускладнень під час пологів. Особливо ризиковано зловживання солодким для жінок зі схильністю до діабету.
2. Хитрощі виробників.
Нерідко виробники повністю або частково замінюють альбумін синтетичними аналогами. Користь від такого ласощі сумнівна, а калорії при цьому нікуди не діваються.
3. Ризик алергічних реакцій.
Альбумін - досить сильний алерген, який може викликати небажану реакцію і у матері, і у плода. Адже до складу гематогену часто входять смакові добавки та ароматизатори, наприклад, кокосова стружка. Схильним до алергії жінкам краще не приймати гематоген навіть при вираженій анемії.
4. Негативні наслідки високого рівня заліза.
Гематоген як джерело заліза може бути корисний при залізодефіцитної анемії. Але якщо анемія викликана іншими причинами, надлишок заліза в крові може привести до тромбозу і закупорці капілярів плаценти.
5. Ризик пропустити симптоми захворювання або патології
Анемія може розвинутися не сама по собі, а як результат серйозного захворювання, наприклад, гормонального збою. Якщо заглушати симптоми хвороби гематогенному, можна упустити можливість ранньої діагностики та ефективного лікування
Таким чином, приймати гематоген під час вагітності можна курсом в 2-3 тижні, по кілька маленьких шматочків в день, і негайно припинити при появі алергічних реакцій.
Як боротися з анемією вагітних без гематогену
Є два основних методи боротьби із залізодефіцитною анемією вагітних.
- Збалансована дієта.
Зазвичай людина отримує достатньо заліза з їжею. Вагітній жінці потрібно більше цієї речовини: при нормі 18 мг в день їй треба отримувати від 60 мг в день приблизно з другого триместру. Тому критично важливо вживати в їжу м'ясо і рибу. Сосиски та інші напівфабрикати не містять достатньої кількості білка: необхідно саме м'ясо, бажано червоне, або риба. З білковими продуктами повинні комбінуватися фрукти: без вітаміну С організм засвоює лише 10% міститься в м'ясі заліза, а з вітаміном С - до 50%.
- Залізовмісні препарати.
Існують спеціальні вітамінні комплекси для вагітних з високим вмістом заліза, але полівітамінами все не обмежується. Наприклад, в продуктах меду є і багаті залізом. Але перед початком прийому будь-якого препарату потрібно проконсультуватися з провідним лікарем.