ua
Особистий кабінет
Записатися
Мама в післяпологової депресії. Як подолати? | Блог | Медіацентр
ua
Мама в післяпологової депресії. Як подолати? | Блог | Медіацентр
Мама в післяпологової депресії. Як подолати? | Блог | Медіацентр
Запис на прийом
Заповніть форму і ми зв'яжемося з вами у найближчий час

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Мама в післяпологової депресії. Як подолати?

Ще кілька десятиліть тому про післяпологову депресію говорити було не заведено. Вважалося, що молода мама, цілком очевидно, безмежно щаслива, а будь-які її скарги списували на втому, гормональні зміни або примхи.

Однак післяпологова депресія справді існує. Цей діагноз визнають і психологи, і терапевти. Важливо тільки, щоб молода мама сама розуміла, що йдеться про серйозну проблему.

Як і чому з'являється післяпологова депресія?

Народження дитини - бажана подія. І все ж, турботи, що з'явилися в житті після появи малюка навіть для, здавалося б, морально підготовленої жінки можуть виявитися несподіванкою. Причиною розвитку післяпологової депресії часто стає відчуття неможливості впоратися з проблемами, що з’явились.

Чому плаче дитина? Можливо з нею щось не так, а я не знаю? Таке питання задає собі молода мама, психологічно заганяючи себе в кут. Часто такі думки призводять до помилкового оцінювання себе, як поганої матері. Деякі жінки не відчувають тієї любові й близькості до дитини, яка їй необхідна, і це також провокує депресивний стан. Молода мама все частіше плаче, дратується з будь-якого приводу, відмовляється від близькості з чоловіком навіть через достатню кількість часу після пологів, не дбає про себе, вважаючи, що народження дитини перетворило її життя на жах… Ось вони, найпоширеніші ознаки післяпологової депресії.

Відчуття, що «все пропало», часто підсилюють рідні, навіть не підозрюючи, що роблять тільки гірше. Слова «не кисни, зберися!», «всі переживали це і ти переживеш» та інші «добрі поради», травмують жінку ще більше. Вона не знаходить підтримки, не знає, кому розповісти про свій стан (адже їй здається, що її всі засуджують), постійно плаче, часто відчуваючи ненависть до себе, що не може зібратися.

Післяпологова депресія частіше проявляється у тих жінок, які не знаходять реальної (а не словесної!) підтримки в сім'ї. Як правило, це трапляється через те, що всі обов'язки, які були у жінки до народження дитини, залишаються в неї і після появи малюка на світ. Цілком природно, що в неї не вистачає часу на прибирання, приготування їжі, догляд за собою, уважне ставлення до чоловіка, оскільки більшу частину часу вона витрачає на догляд за дитиною. Крім того, їй весь час хочеться спати. До того ж, у перші місяці після пологів фігура може бути далекою від тих параметрів, які були до вагітності – це також підсилює депресивний стан.

Дзвінок другу і допомога залу

Щоб уникнути післяпологової депресії, психологи рекомендують ще до пологів обговорити з рідними розподіл обов'язків. Якщо дозволяє фінансове становище, з перших днів можна найняти помічників – це можуть бути няня, прибиральниця, жінка, яка готуватиме їжу для всієї родини або прасуватиме чоловічі сорочки, якщо в цьому виникне необхідність.

Коли молода мама відчуває, що їй тяжко, потрібно поговорити про це з близькими, особливо з чоловіком. Намагайтеся пояснити свої побоювання й неприємні відчуття. Якщо бачите, що чоловік не може підібрати потрібні слова, знайдіть людину, з якою зможете обговорити все. Це може бути психолог або просто подруга, яка не стане вас засуджувати і допоможе подивитися на ситуацію з гумором.

Більшість жінок у перші місяці після пологів найкращим помічником вважають свою маму. Справді, часто мама допомагає пережити всі негаразди, беручи на себе частину обов'язків по догляду за дитиною або вирішення побутових проблем. Але скаржитися мамі на життя все ж таки не варто, адже мами дуже засмучуються від того, що дочка страждає і сліз стає більше…Тому для «сліз в жилетку», краще знайти того, хто після плачу змусить вас посміхнутися.

Прекрасний спосіб позбутися післяпологової депресії – фізичні вправи або танці, а також різноманітні види рукоділля.

Чи небезпечна післяпологова депресія для малюка?

На жаль, для дитини пригнічений психологічний стан мами не менш небезпечний, ніж для самої жінки. У стані депресії молода жінка часто не відчуває психологічної близькості з малюком, а він страждає, бо не знаходить тепла й любові у найдорожчої, найпотрібнішої для нього людини. Через це - дитячі сльози та істерики, які погіршують нервовий стан мами, а вона, у свою чергу, не може заспокоїти дитину, і плач звучить все частіше й наполегливіше.

Післяпологова депресія розвивається і посилюється в перші тижні та місяці після пологів, проте в деяких випадках не проходить навіть протягом року після народження дитини. Якщо молода мама помічає ознаки цього стану, потрібно якомога швидше вжити заходів, порадившись попередньо з лікарем і обговоривши ситуацію з членами родини. Наполягайте на тому, що вам дуже необхідна допомога, щоб депресія не стала хронічною. Адже в такому випадку позбутися її буде ще складніше.

Автори

Мирошніченко Наталія Олександрівна

Психолог, кандидат педагогічних наук
Досвід роботи - 24 роки

Дата публікації: 03 квітня 2019 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Акція – експертна гастроскопія зі знижкою 50%

Вас турбують скарги на ЖКТ? Вам призначили проведення ендоскопічного обстеження шлунку, стравоходу і ви обираєте, де пройти гастроскопію у Києві? Лише в жовтні...

Експертна колоноскопія під наркозом

З 1 по 31 жовтня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії під наркозом для пацієнтів віком 45+  –...

Знижки на пакети з ведення пологів

Протягом місяця даруємо знижки до -9% на будь-який пакет з ведення пологів у «Лелеці» : ✳️ -3% знижки – отримають всі пацієнти, які укладуть...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон