За період вагітності жінка проходить численні лабораторні дослідження. У цій статті ми хочемо розглянути важливість своєчасного проходження основних з них.
Група крові та резус-фактор (RH)
Цей аналіз необхідний для визначення ризику розвитку резус-конфлікту, імунологічного конфлікту за сумісністю крові, який може негативно позначитись на перебігу вагітності. Резус-конфлікт може стати проблемою тільки для жінок з негативним резус-фактором, у тому випадку, коли дитина успадкувала від батька позитивний.
Якщо у жінки перша вагітність, це означає, що вона ще не стикалася з резус-позитивною кров’ю, а отже вона не має антитіл, відповідно ризик розвитку у неї резус-конфлікту значно нижчий. Не менш важливим є контроль рівня групових антитіл (гемолізинів) у вагітних з І (0) групою крові. При конфлікті за АВО-системою може розвинутися гемолітична хвороба новонародженого, що змушує лікарів контролювати рівень антитіл у динаміці з метою раннього виявлення та корекції конфлікту.
Резус-конфлікт є дуже небезпечним явищем для плода. Антитіла матері проникають через плаценту і атакують еритроцити дитини. При цьому в крові малюка з’являється велика кількість білірубіну, який провокує розвиток гемолітичної жовтухи.
Коагулограма (згортання крові)
Під час вагітності у жінок часто підвищуються згортальні властивості крові. Здавати коагулограму необхідно кілька разів за період вагітності для того, щоб лікар міг відстежити динаміку та, у разі виникнення патологічного згортання крові, призначити профілактичну терапію.
Зміна системи гемостазу (згортання крові) є небезпечною для плода, адже може затримувати його ріст, стимулювання передчасне старіння плаценти, плацентарну недостатність, а також дуже небезпечну для життя вагітної та плода патологію – ДВЗ-синдром.
Сифіліс
Незважаючи на те, що сифіліс не є поширеної хворобою, через тяжкі наслідки для плода аналіз на сифіліс необхідно здавати усім жінкам, незалежно від приналежності до групи ризику. Більше того, через те, що сифіліс виявляється в крові лише через 4-6 тижнів після інфікування, аналіз треба повторювати двічі за період вагітності.
Жінка, в якої було виявлено сифіліс, обов’язково має пройти лікування. Якщо не лікувати це захворювання, то ймовірність зараження плода дуже висока, особливо на ранніх термінах вагітності. В 40% випадків нелікований первинний сифіліс приводить до викиднів, народження мертвої дитини, або швидкої смерті після народження. Сифіліс також підвищує ризик передчасних пологів і затримки розвитку плода.
Хламідії
Щоб уникнути поширення хламідій, всі вагітні жінки здають аналіз на хламідіоз. Це поширена інфекція, що передається статевим шляхом. Якщо у вагітної жінки були виявлені хламідії, їй обов’язково необхідно пройти лікування, оскільки це захворювання може привести до таких ускладнень, як: передчасне переривання вагітності, затримки пологів, несвоєчасне відходження навколоплідних вод, велика крововтрата у матері в процесі пологів, інфікування дитини під час проходжень крізь родові шляхи.
Визначення рівня глюкози
Аналіз сироватки крові на глюкозу та тест на толерантність до глюкози вагітні жінки здають для виявлення цукрового діабету, який міг не проявлятися до вагітності, та гестаційного діабету. Це захворювання часто розвивається приблизно на 20-му тижні вагітності та, як правило, проходить після пологів. Це пов’язано з тим, що під час вагітності плацента виробляє гормони, необхідні для розвитку плода. Якщо ж ці гормони блокують дію матеріального інсуліну, розвивається гестаційний діабет. При цьому виникає стан, який лікарі називають інсулінорезистентністю (нечутливість клітин до інсуліну), і рівень цукру в крові підвищується.
Стафілокок
Різновидів стафілокока безліч, проте особливо небезпечними для матері та дитини є лише три з них. Лідером щодо небезпечних наслідків, які можуть виникнути у випадку зараження, медики називають саме «золотистий» стафілокок. Для самої жінки цей різновид стафілокока може провокувати розвиток пневмоній, менінгіту, перитоніту, тяжких гнійних процесів. Що стосується плода, то, на жаль, золотистий стафілокок здатний нести значну небезпеку – передусім у вигляді гострого інфікування усіх навколоплідних оболонок і самого малюка.