Вагітність – це важлива подія в житті кожної жінки. Неважливо, чи настала вона в очікуванні запланованого малюка або стала результатом необережності, від жінки потрібно прийняти ряд серйозних рішень. Окрім цього, тести на вагітність продаються у багатьох аптеках: більшість майбутніх мам воліє дізнаватися такі новини як можна раніше, щоб почати обдумано діяти.
Як працює тест на вагітність
Експрес-тести виглядають по-різному, але принцип роботи завжди однаковий: одна частина паперової смужки занурюється в сечу, на другий проявляється реакція активної речовини у вигляді кольорових (зазвичай темно-червоних) смужок. Відбувається це, коли в сечі підвищується вміст хронічного гонадотропіну людини, який також називають ХГЛ. Зазвичай, концентрація ХГЧ в організмі жінки мінімальна, тому активується тільки під час вагітності. Це він допомагає заплідненій яйцеклітині закріпитися в матці і готує імунітет матері до прийняття плоду. Саме на нього реагують хімічні компоненти тесту.
На жаль, покладатися на результати одиничного тесту не можна. По-перше, сам реагент може підвести. У цих хімічних компонентах короткий термін придатності. Якщо реагент недостатньо активний, перевірка може не спрацювати. По-друге, рівень гормону ХГЧ може бути зниженим. По-третє, деякі захворювання провокують підвищення рівня ХГЛ без вагітності. Тому тест рекомендують робити двічі, і навіть продають по дві штуки в упаковці.
Якщо смужок дві, але одна виглядає неяскравим, це мало про що говорить. Можливо, гормональний фон ще слабенький, а може, проблема з самим тестом. Повторіть експеримент ще раз через один-два дні. Але не забувайте, що тест показує тільки рівень гормону ХГЧ, і без консультації гінеколога вам не обійтися. Якщо обидва рази ви побачили дві смужки, пора записуватися на прийом до лікаря.
Коли краще робити тест на вагітність
На упаковках тестів часто вказують, що перевірку можна робити з першого дня затримки. Дійсно, якщо при активному статевому житті менструація не почалася в потрібний термін, тоді варто перевірити причину. Але часто у молодих жінок цикл нестабільний. На коливання місячного циклу впливають загальний стан здоров'я, оральні і гормональні контрацептиви, інші лікарські препарати, стреси, і навіть бурхливий секс. Після оргазму рівень гормонів може різко підвищитися, і менструація почнеться передчасно. Тому нерідко жінки не можуть визначити, настала затримка або ще немає. Потрібна інша точка відліку часу. Для цього доведеться розібратися, що відбувається в організмі в перші дні вагітності.
Яйцеклітина проходить через кілька стадій розвитку, одна з яких - овуляція. В цей час дозріла яйцеклітина виходить з яєчників в матку, і тільки тоді вона може з'єднатися зі сперматозоїдом. Якщо дитина не входить у ваші плани - просто не забувайте про контрацептиви. Якщо ж ви плануєте завагітніти, треба стежити за овуляцією. Для цього треба вести докладний облік днів циклу, а також вимірювати вранці ректальну температуру. Перед овуляцією і під час неї температура підвищується приблизно на градус. Але оскільки цей складний процес може мати індивідуальні особливості, дізнатися час овуляції можна тільки приблизно.
Овуляція триває приблизно 48 годин, весь цей час яйцеклітина активна. Якщо в статевих органах жінки вже є сперматозоїди - а вони можуть зберігати активність до трьох днів - може відбутися запліднення і наступити вагітність. Після запліднення яйцеклітина деякий час рухається в матці, перш ніж прикріпиться до стінки і почне процес ділення. Зміни в гормональному фоні починаються тільки після закріплення яйцеклітини - але ж вона може і не закріпитися, що робить прив'язку до часу статевого акту безглуздою. Деякі експрес-тести можуть визначити наявність гормону на 3-4 день, але все ж краще перевірятися на 5-6 день. Тоді рівень гормону стає досить високим, щоб з упевненістю визначити стан жінки.
Отже, достовірну інформацію про настання вагітності можна отримати не раніше, ніж на 5-6 день після її початку, при цьому результати повинні бути підтверджені лікарем. Якщо ж приводів для занепокоєння немає, дочекайтеся приблизно третього тижня. Робити тест на вагітність краще і ефективніше саме в цьому періоді часу.