ua
Особистий кабінет
Як правильно розрахувати термін вагітності? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр
ua
Як правильно розрахувати термін вагітності? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Як правильно розрахувати термін вагітності

Як правильно розрахувати термін вагітності? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Що робити, якщо тест на вагітність став "смугастим"? В першу чергу, необхідно йти на прийом до лікаря, щоб фахівець підтвердив наявність гестаційного стану. Адже тест також, може помилятися, хоча і з найменшою ймовірністю.

Якщо результат все ж підтвердився, необхідно визначити термін вагітності та стати на облік у жіночу консультацію.

Точний термін вагітності - основна база, яка дозволяє лікарям:

·          Зрозуміти, чи правильно проходить вагітність;

·          Визначити час здачі аналізів крові;

·          Період скринінгових досліджень (для визначення генетичних відхилень у плода);

·          Точні дати для УЗД.

А також, коли очікувати появу дитини на світ та вихід жінки у декретну відпустку.

Скринінг на генетичні відхилення, УЗД і лабораторні дослідження крові, проводяться тільки у певні періоди вагітності, тому дуже важливо своєчасно відвідати гінеколога та встановити на якому терміні розвитку знаходиться плід.

Однак термін вагітності, встановлений лікарем і самою жінкою, може розходитися в датах, чому так відбувається?

Бо при вагітності розрізняють:

·          Акушерський термін;

·          Ембріональний термін.

Акушерський термін вагітності відраховується гінекологами з першого дня останньої менструації. Зважаючи на простіше підрахування широко використовується лікарями.

Ембріональний - це справжній термін вагітності, але його неможливо визначити ні лікарю, ні жінці. Процес овуляції може зміщуватися, а значить точну дату зачаття визначити практично неможливо.

Якщо вам потрібно своєчасно визначити термін вагітності у кваліфікованого гінеколога - зверніться до нашого приватного пологового будинку "Лелека", де високоточна сучасна діагностика, спеціалізована кваліфікована акушерсько-гінекологічна та неонатологічна медична допомога, на рівні світових стандартів.

Визначити термін вагітності за датою менструації (h2)

Це найпоширеніший спосіб визначення терміну вагітності. Але даний розрахунок підходить не всім, а тільки тим жінкам, у яких менструальний цикл регулярний та проходить без порушень.

Як правильно розрахувати термін вагітності? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Якщо все в нормі, 2-й день затримки після дати передбачуваних місячних, дорівнює 3-м тижням вагітності, з похибкою у 2-3 дні.

Приблизну дату пологів, також можна визначити за датою менструації.

Для цього потрібно провести дуже простий розрахунок:

·          Від дати першого дня останніх місячних відраховується 3 місяці та додається 1 тиждень.

На практиці це виглядає так:

·          Якщо перший день останньої менструації настав 11 січня, то з відрахунком 3-х місяців отримуємо 11 жовтня, до цієї дати додаємо 1 тиждень і бачимо, що пологи потрібно очікувати 18 жовтня.

Якщо місячні проходять систематично, але тривалість циклу більше встановлених меж (35 днів, при нормі 26-28 днів) або ж є будь-які порушення менструального циклу - визначити термін вагітності за датою менструації, проблематично.

У такому випадку варто відвідати гінеколога, який визначить термін за датою менструації з урахуванням індивідуальних особливостей жінки або підбере інші методи - проведе оцінку розміру матки, призначить УЗД або аналіз крові на ХГЧ.

За датою овуляції або зачаття

Якщо жінка знає точну дату статевого контакту, це зовсім не означає, що вона знає день зачаття. Життєздатність сперматозоїду - 5 днів, а дозрілої яйцеклітини - 2, тому дата близькості не завжди є днем запліднення, а значить й термін вагітності, розрахований по овуляції, буде не зовсім коректний.

Навіть при виконанні ЕКО, де сперматозоїд і яйцеклітина з’єднується в пробірці під контролем ембріолога, справжній термін вагітності гінекологи розраховують саме від дати забору яйцеклітини. А для визначення "правильного" акушерського терміну, додають 2 тижні від дати пункції придатків.

Якщо перенесення ембріона в порожнину матки проводиться після кріоконсервації (заморожування), для визначення точного терміну вагітності гінекологи додають п'ять днів до дати перенесення (термін розвитку ембріона в лабораторних умовах) і потім ще 2 тижні, для встановлення акушерського терміну.

Тому підрахунок терміну вагітності за датою овуляції - не завжди правдивий варіант, адже вона може настати в абсолютно "не розрахований" момент (через стрес, емоційне, фізичне перенапруження). Найбільш коректний термін вагітності може встановити тільки фахівець.

Визначення терміну вагітності по УЗД

Як правильно розрахувати термін вагітності? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | МедіацентрДо 7-го тижня розрахувати термін вагітності за допомогою УЗД, можна максимально точно, за розміром плідного яйця. У цей період ембріон розвивається у всіх жінок ідентично, а значить і терміни будуть визначатися, практично без похибок.

По закінченню цього періоду, починаючи приблизно з 10-го тижня, розмір плоду вже буде залежати від багатьох факторів, включаючи національність, вагу батьків, раціон жінки та генетичні особливості. Все це дозволяє абсолютно здоровим дітям, які знаходяться, на одному і тому ж внутрішньоутробному терміні розвитку, мати різний розмір і вагу (з коливанням в 1-3 тижні).

Якщо розміри плоду по УЗД переходять допустимі межі в одну або іншу сторону, лікарі розцінюють це, як патологію розвитку плоду.

Починаючи з 12-го тижня, термін вагітності визначається за даними фетометрії (метод ультразвукового вимірювання плода за розмірами рук, ніг, голови, внутрішніх органів тощо).

Крім терміну вагітності, за допомогою фетометрії можна визначити:

·          Наявність абовідсутність патологій у плода;

·          Ознаки відставання розвитку.

А також запідозрити генетичні відхилення (наприклад, синдром Дауна, по товщині комірцевої зони).

Після 23-го тижня достовірність показників фетометрії знижується, термін вагітності та контроль розвитку плоду, здійснюють за допомогою інших норм.

За розміром матки

Об'єктивне визначення вагітності за розміром матки можливе тільки в першому триместрі, приблизно до 12-го тижня. У цей період матка розташовується ближче до малого таза і добре пальпується при бімануальному дослідженні на гінекологічному кріслі.

Найперший термін вагітності, який можна визначити за розміром матки - 5 тижнів.

У цей час матка дещо округлюється та збільшується в обсязі.

До 8-го тижня матка відповідає розміру жіночого кулака, до 12-го тижня - чоловічого.

Після 12-го тижня термін вагітності визначається за результатами вимірювання висоти стояння дна матки (над верхнім краєм лобкової кістки, відносно пупка та мечоподібного відростка).

Як правильно розрахувати термін вагітності? | Блог пологового будинку Leleka | Блог | Медіацентр

Висота стояння матки вимірюється сантиметровою стрічкою на прийомі у гінеколога.

Починаючи з 16-го тижня, розміри матки можуть дещо варіюватися через різну вагу плоду, кількість навколоплідних вод та анатомічні особливості будови тазу жінки.

На 16-му тижні вагітності дно матки знаходиться на відстані 6 см вище лобкового зчленування (ближче до середини між лобком і пупком). На 20-му тижні дно матки підіймається до 12 см вище лобка. На 24-му тижні - ця відстань збільшується до 20 см, на 28-й тижні - до 26 см.

На 32-му тижні береться до уваги відстань між пупком і мечоподібним відростком, яка дорівнює, приблизно 30 см. На 36-му тижні дно матки знаходиться під мечоподібним відростком.

На 40-му тижні дно матки опускається до середини проміжку між пупком та мечовидним відростком.

Встановити точний термін вагітності за розміром матки може тільки кваліфікований гінеколог.

Повний комплекс гінекологічних послуг ви можете отримати в приватному пологовому будинку "Лелека".

Вас та вашого малюка очікують кращі умови для безпечних пологів, комфортні та сучасні палати для перебування, професійні й досвідчені акушери-гінекологи, неонатологи, медичні сестри, турботливий персонал, курси для майбутніх батьків і, звичайно, постійний контроль провідного лікаря всі 9 місяців вагітності.

На кожному етапі вагітності, ви відчуєте себе в повній безпеці тому, що пологовий будинок "Лелека" - єдиний медичний заклад в Україні, який має Золоту медаль якості від акредитаційної комісії Joint Commission Internationale.

За рівнем ХГЛ у крові

ХГЛ - перший гормон вагітності, який виробляється ембріоном у перші 14 днів свого розвитку. До 12-го тижня рівень ХГЛ збільшується кожну другу добу, після - знижується, але продовжує утримуватися всю вагітність.

Термін вагітності за концентрацією ХГЛ у крові визначається максимально точно. Більш того, за результатами аналізу крові жінка дізнається саме ембріональну фазу розвитку плоду, але оскільки всі розрахунки в гінекології ведуться за акушерським терміном, до отриманого результату слід додати 2 тижні.

Сьогодні є тести на вагітність, які не тільки вказують на її наявність/відсутність, а й визначають термін.

Подібні сечові ХГЛ-тести, як аналіз крові, вказують на ембріональний термін вагітності, що обов'язково потрібно враховувати при розрахунках.

За першим ворушінням плоду

Визначення терміну вагітності за першим ворушінням плоду - не зовсім точний метод, у сучасній гінекології застосовується рідко, з наступних причин.

Жінки по-різному відчувають плід і залежить це від:

·          Ваги жінки (худорляві, відчувають ворушіння на 16-му тижні, із зайвою вагою - на 18-20-му);

·          Послідовності вагітності (первородні пізніше відчувають ворушіння - на 20-му тижні, жінки, що вже народжували - раніше, на 18-му тижні);

·          Індивідуальної чутливості (іноді перші ворушіння плоду можуть відчуватися жінкою навіть на 15-му тижні вагітності, тоді як інша жінка відзначає їх тільки з 20-го).

Вагітні, які працюють, також відчуватимуть перші ворушіння дитини дещо пізніше.

Іноді жінки, особливо первородні, можуть сприйняти посилену перистальтику кишківника (здуття живота) за "ворушіння" плоду. Тому цей метод дуже часто буває помилковим.

Всі перераховані вище способи визначення терміну вагітності, актуальні у першому триместрі гестаційного періоду та дозволяють встановити термін вагітності з мінімальною похибкою - до 1 тижня. При пізньому визначенні терміну вагітності - імовірність грубої помилки зростає.

Несвоєчасне визначення терміну вагітності допустити ніяк не можна, адже гінеколог не просто повинен вчасно "відпустити" жінку в декрет, фахівець, у першу чергу, повинен розрахувати точну дату пологів, призначити правильний час для УЗД, скринінгу  тощо. І від цього залежить здоров'я та самопочуття плоду.

Довірити таку відповідальну процедуру можна тільки компетентному гінекологу.

Кожна жінка повинна розуміти, що свій вибір на користь того чи іншого, приватного пологового будинку, вона робить всього один раз. І від того, чи правильно встановлений термін вагітності, чи своєчасно були призначенні аналізи, визначена дата пологів, і буде залежати майбутнє здоров’я вашої дитини.

Пологовий будинок "Лелека" спеціалізується на комплексній підтримці жінок в період вагітності, кваліфікованій організації, супроводі пологів, висококваліфікованій медичній допомозі з індивідуальним підходом лікарів.

Саме у нас вам буде спокійно і надійно, а малюку - легко і приємно з'явитися на світ.

 

Автори

Шокур Алла Сергіївна

Лікар акушер-гінеколог
Досвід роботи - 17 років

Дата публікації: 15 червня 2021 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Експертна колоноскопія - безкоштовно

З 13 по 31 травня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії для пацієнтів віком 45+  –   БЕЗ ОПЛАТИ....

Перевір родимки – збережи життя!

У травні весь світ відзначає Всесвітній день меланоми. МЦ "Лелека" приєднується до цієї важливої ініціативи та хоче нагадати всім про: необхідність захисту...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон