Підготовка до другої вагітності починається з планування. Перша фаза підготовки залежить від того, коли молоді батьки планують наступну дитину. Якщо немає наміру народжувати діточок-погодків, молодій матері слід оберігатися під час сексу, навіть якщо вона годує грудьми. При грудному вигодовуванні рівень гормонів в організмі жінки часто перешкоджає повторній вагітності, але далеко не завжди. Вже на третьому-четвертому місяці життя крихітки грудної дитини жінка може завагітніти знову. Тим часом, ідеальним часовим проміжком між пологами вважається термін 2-3 роки.
Коли статеве життя після пологів налагоджене, підібрані контрацептиви, і батьки твердо впевнені, що вагітність не настане випадково, можна переходити до подальших етапах планування. Батьки повинні продумати соціальні та економічні аспекти - як батьки будуть заробляти, як вибудовувати кар'єру, де жити, хто з родичів може і буде їм допомагати з діточками, і так далі. Не варто покладатися на волю випадку, краще продумати ці питання заздалегідь. Якщо ж сім'я забезпечена коштами і родичами, можна починати планування на рівні фізичного здоров'я.
Нова вагітність після перших пологів: чого очікувати
Материнство змінює організм жінки назавжди, навіть якщо під час вагітності не було ускладнень. Вагітність - це велике навантаження для всіх систем організму. Тому при плануванні другої вагітності рекомендується пройти медичне обстеження.
Що слід перевірити при плануванні другої вагітності:
- зробити розгорнутий аналіз крові;
- зробити електрокардіограму;
- загальний аналіз сечі;
- консультація гінеколога;
- консультації інших фахівців за призначенням.
Здоровій матері достатньо здати загальні аналізи і проконсультуватися з гінекологом. А от жінкам, які мали хронічні захворювання до вагітності, потрібно порадитися з профільними фахівцями. Наприклад, при захворюваннях серцево-судинної системи треба перевірити серце, і по можливості відстежити динаміку стану, порівнявши дані до і після першої вагітності.
Друга вагітність після кесаревого розтину
Зовсім недавно пологи за допомогою кесаревого приводили до сильних травм у жінки. Через хірургічне вторгнення на матку утворився грубий післяопераційний рубець, який робив наступні природні пологи практично неможливими. На щастя, медичні технології розвиваються. Зараз після кесаревого розтину на матці залишається невеликий шрам, при якому цілком можливо народити природним способом.
Звичайно, якщо в перших пологах кесарів розтин проводився через анатомічно вузький таз у матері, у других пологах також буде показана операція. Але якщо причиною кесаревого стала проблема, пов'язана з самою вагітністю - наприклад, поперечне передлежання плода - то другі пологи можуть бути і природними.
Що потрібно знати про перші пологи через кесарів розтин:
- яким способом проводилася операція;
- яким методом зашивався рубець і який шовний матеріал використовувався;
- чи були ускладнення після операції;
- яка була крововтрата;
- яке лікування проводилося після операції.
Ці дані допоможуть гінекологу правильно оцінити стан організму жінки і зробити висновок про доцільність кесаревого розтину.
Ведення другої вагітності після кесарева
Друга вагітність для жінки зазвичай проходить простіше - хоча б тому, що вона знає про основні етапи вагітності і їх особливості. Але кожна наступна вагітність може протікати по-різному, і з багатьма явищами жінка може зіткнутися вперше. Тому всі рекомендації залишаються незмінними: моніторинг стану здоров'я, режим дня, правильне харчування, оточення без зайвих стресів, курси для молодих батьків, і так далі.
Крім того, необхідно стежити за станом рубця на матці. Рубець треба регулярно оглядати візуально і на сеансах УЗД-діагностики. До останніх тижнів вагітності стане ясно, чи може жінка народити природним шляхом.
Коли рекомендують повторний кесарів розтин:
- при анатомічно вузькому або деформованому тазі;
- при вазі дитини вище 4 кг,
- при неправильному (тазовому або поперечному) передлежанні плода;
- при багатоплодовій вагітності;
- при хронічних захворюваннях у матері, наприклад, цукровому діабеті;
- при патологіях сітківки ока;
- при поперечному або неповноцінному рубці на матці.
Навіть після повторного кесаревого розтину жінка може виношувати дітей і народжувати, якщо операція зробилена в сучасному пологовому будинку, досвідченими фахівцями і на хорошій апаратурі.