ua
Личный кабинет
Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека
ua
Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека

Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності

Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека

Вагітність жінки триває в середньому 280 днів. Починаючи з найперших днів, організм жінки повністю перебудовується, щоб підготуватися до пологів і появи нової людини на світ. Немає жодної тканини і жодного органу, які б не брали участі в цьому процесі трансформації. Кожна система організму підлаштовується до нового стану за власною схемою.

1) Гормональна система вступає в дію першою. Хоріонічний гонадотропін, або гормон вагітності, вже на 6-8 день повідомляє всьому організму про новий стан. Зменшується число жіночих гормонів, які раніше регулювали менструальний цикл. Зростає вміст простагландину - гормону, що зберігає вагітність. Звичайно, ці зміни позначаються на поведінці та характері. Плаксивість і вразливість вагітних, капризи, перепади настрою - все це наслідки зміни гормонального фону.

2) Оскільки гормони виробляються в залозах внутрішньої секреції, самі залози теж змінюються. Гіпофіз, наднирники, яєчники перебудовуються в новий режим роботи. Виділені ними речовини тепер сприяють зростанню матки і молочних залоз.

3) Нервова система реагує на зміни в гормонах і теж пристосовується. Саме зміни в нервовій системі викликають нудоту і блюввання в першій половині вагітності. У цей період процеси збудження переважають над процесами гальмування. А ось у другій половині вагітності процеси гальмування поступово беруть верх - з цим пов'язана сонливість і ослаблення когнітивних функцій вагітної. На цю жертву організм йде, щоб згладити шок від родової активності.

4) Зміни в серцево-судинній системі пов'язані з тим, що у вагітної жінки з'являється третє коло кровообігу - матково-плацентарний, через який плід забезпечується материнською кров'ю. Зростає маса тіла і об'єм циркулюючої крові - з 4000 до 5200 мл в середньому; посилюється метаболізм. Через це збільшується обсяг серцевого ритму, тобто кількість крові, яке серце переганяє під час скорочення. У здорової жінки серце швидко пристосовується до додаткових навантажень, але в деяких випадках можливі ускладнення.

5) На травну систему припадає збільшене навантаження. По-перше, гальмується секреція шлункового соку, через що процес травлення сповільнюється. По-друге, кровопостачання травної системи не збільшується - кров потрібна для немовляти. Тому слабшає перистальтика кишечника, через це вагітні часто скаржаться на запори. Крім того, плід тисне на шлунок, через що частина харчової маси може повертатися в стравохід і викликати печію. Тому вагітним на останніх тижнях рекомендується дробове харчування - частий прийом їжі невеликими порціями.

6) Легкі та інші органи дихальної системи також адаптуються до підвищеного навантаження. Кисню потрібно більше, але при цьому зростаючий живіт підпирає грудну клітку і тисне на діафрагму. Легкі збільшуються в ширину, частота дихання частішає.

7) Видільна система теж працює за двох, виводячи з крові токсини, вироблені двома організмами, матері і дитини. Тому добовий обсяг сечі може вирости. При цьому сечовий міхур знаходиться в гіпотонус через гормон простогландина. 

8) Опорно-руховий апарат. Головні зміни в хребті відбуваються під вагою зростаючого живота. Поперековий лордоз стає глибше, і від незвичного вигину жінка може страждати від болів в спині. Незадовго до пологів в організмі починають виділятися гормони, що сприяють розм'якшення суглобів. Це потрібно для того, щоб голова дитини пройшла через таз матері, не травмуючись. Через ці гормони суглоби кінцівок теж можуть стати злегка розхлябаними, і тоді у жінки формується характерна качина хода. 

9) Обмін речовин. В організмі вагітної жінки відбувається накопичення поживних речовин і води. Але в нормі прибавка у вазі не повинна перевищувати 12-15% від початкової ваги жінки. Крім того, зростає потреба у вітамінах, особливо в тих речовинах, які організм не може синтезувати самостійно.

За час вагітності кожна з систем організму жінки трансформується перед пологами. І жінка, і спостерігаючий лікар повинні стежити за станом всіх систем, щоб вчасно помітити можливі проблеми.

Авторы

Шумейко Лілія Іванівна

Лікар акушер-гінеколог
Досвід роботи - 10 років

Дата публікації: 12 вересня 2019 року
Поділитися:
День відкритих дверей
Оберіть, що вас цікавить
Будемо раді знайомству 💚
Вернуться к регистрации
Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека
Дякуємо Вам за реєстрацію!
Очікуйте посилання на ОНЛАЙН-захід на e-mail та в смс за 1 годину до старту.
Гостям в ОФЛАЙН-форматі за день до заходу зателефонує координатор, для уточнення деталей.
Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Наші новини

всі новини

Медичний центр для жінок та дітей...

У Львові почав свою роботу Медичний центр для жінок та дітей «Лелека-UP» який об’єднав у собі жіночу консультацію та дитячу поліклініку....

Ведення пологів відновлено

Шановні пацієнти! Працює тимчасове пологове відділення на базі державного пологового будинку №5 у Києві за адресою проспект Валерія Лобановського, 2, у...

Жіноча консультація «Лелека» на Печерську...

Шановні пацієнти, раді повідомити, що 28 березня відновила роботу Жіноча консультація «Лелека» на Печерську.   Попри всі перешкоди на нашому...

  • Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека
  • Фізіологічні зміни в організмі жінки при вагітності | Блог | Медіацентр | Лелека

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон