ua
Особистий кабінет
Фізіологічна жовтяниця новонароджених | Блог | Медіацентр
ua
Фізіологічна жовтяниця новонароджених | Блог | Медіацентр

Фізіологічна жовтяниця новонароджених

Фізіологічна жовтяниця новонароджених | Блог | Медіацентр

Ще в пологовому будинку, на другий-третій день життя новонародженого, шкіра дитини може стати жовтуватою. Це прояв фізіологічної жовтяниці новонароджених. Відразу поспішаємо заспокоїти молодих мам: це не захворювання, а симптом, який не має нічого спільного з жовтяницею при захворюваннях печінки у дорослих.

Що таке фізіологічна жовтяниця і звідки вона береться

Як відомо, до складу крові людини входять еритроцити - червоні кров'яні тільця, які переносять кисень між тканинами і органами. Живуть вони порівняно недовго, а потім розпадаються на компоненти, які виводяться з організму печінкою і нирками. Один з компонентів - білірубін, пігментована речовина. При масовому розпаді еритроцитів білірубін накопичується в тканинах і надає шкірі і білкам очей жовтуватий відтінок. За жовтяничним кольором шкіри у дорослих діагностують дисфункцію печінки.

В організмі новонародженого теж відбувається масовий розпад еритроцитів. Всередині утроби, коли дитина не дихає легкими, йому необхідно більше еритроцитів для повноцінного постачання киснем. Коли дитина народжується, кисню в кров надходить більше, частина еритроцитів вивільняється і швидко руйнується. При цьому утворюється білірубін. А печінку новонародженого ще не може вивести одночасно велику кількість білірубіну, він накопичується в шкірі, і немовля стає жовтуватим.

Як лікувати фізіологічну жовтяницю новонароджених

Фізіологічна жовтяниця - нормальний стан для новонародженого немовляти, воно не заразне, проходить саме по собі через кілька днів, і на загальний стан організму не впливає. Але можна допомогти організму малюка швидше впоратися з виведенням білірубіну. Є кілька факторів, які стимулюють желтушка:

 • Затримка в організмі мекония;
 • Голодування;
 • Переохолодження.

Меконій - це первородний кал, він утворюється в кишечнику немовляти з переварених навколоплідних вод, які малюк ковтає в утробі. Вихід мекония - факт того, що травна система малюка запустилася і починає нормально працювати. Щоб меконий вийшов швидше, варто прикладати новонародженого до грудей з самого моменту народження. Навіть краплі молозива благотворно позначаться на імунітеті дитини і запустять перистальтику кишечника, після чого вийде меконий.

Раннє прикладання до грудей також не дає дитині голодувати. У перші дні життя немає необхідності в прикорму дитини. Навіть якщо молока у матері мало, прикладати малюка до грудей треба частіше. Так дитина буде по крапельці харчуватися молоком матері, а груди - переходити в режим нормальної вироблення молока.

Переохолодження - ще одна можлива причина інтенсивної жовтухи. Але в наш час немовлят частіше одягають занадто тепло, ніж залишають роздягненими. Так що залишати дитину голеньким на свіжому повітрі надовго не можна, але і кутати його в ковдрочку теж немає потреби. Гарне правило - на дитину має бути на один шар одягу більше, ніж на мамі. Якщо на мамі літній сарафан, дитині досить сорочечки і повзунків, легкого конверта.

Патологічна жовтяниця новонароджених

Менше ніж у 1% дітей жовтяниця новонародженого має патологічний характер. Ось причини, за якими вона розвивається найчастіше:

 • Передчасні пологи;
 • Медикаментозна стимуляція родового процесу, введення окситоцину;
 • Вроджені захворювання жовчних шляхів;
 • Резус-конфлікт матері і дитини;
 • Цукровий діабет у матері;
 • Інфекційні захворювання;
 • Внутрішні крововиливи у дитини;
 • Тріщини сосків у матері і кров в травному тракті малюка;
 • Інші причини.

Щоб відрізнити нормальну жовтяницю новонароджених від патологічної, в перші дві-три доби за малюком встановлюють ретельне спостереження. При затяжний інтенсивній жовтяниці можливі негативні наслідки для центральної нервової системи. Тому немовляті можуть призначити фотолікування. Коли на тіло малюка падають сонячні промені, білірубін розпадається на складові, які виводяться з організму куди швидше.

Найпростіше фотолікування - сонячні ванни. Малюка роздягають і на 10-15 укладають на відкритому сонці, в крайньому випадку - на підвіконні. Важливо: малюк не повинен замерзнути, від цього жовтяниця тільки посилиться. Якщо в пологовому будинку не спекотно, краще повністю дитини не роздягати, оголити тільки ручки і ніжки. І звичайно ж, не можна поміщати немовляти під пекучі промені сонця влітку, особливо на півдні. Краще проводити сонячні ванни вранці і ввечері.

У сучасних пологових будинках часто пропонують сонячні ванни при фотолампі. У цих спеціальних приладах довжина світлової хвилі підібрана так, щоб максимально розщеплювати білірубін на безпечні складові. У поєднанні з грудним вигодовуванням, фототерапія може виявитися досить ефективною. Але в найважчих випадках можуть знадобитися інфузійна терапія і переливання крові.

Автори

Нечехова Оксана Олександрівна

Завідувач відділення неонатології та інтенсивної терапії новонароджених
Досвід роботи - 19 років

Дата публікації: 15 листопада 2019 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Експертна колоноскопія - безкоштовно

З 13 по 31 травня 2024 року МЦ «Лелека» оголошує акцію: 30 процедур експертної колоноскопії для пацієнтів віком 45+  –   БЕЗ ОПЛАТИ....

Перевір родимки – збережи життя!

У травні весь світ відзначає Всесвітній день меланоми. МЦ "Лелека" приєднується до цієї важливої ініціативи та хоче нагадати всім про: необхідність захисту...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон