Як видно з назви, це вагітність поза маткою. Під час місячного циклу жіноча яйцеклітина дозріває в одному з яєчників і починає рухатися по фаллопієвій або матковій трубі до матки. Там настає повна зрілість яйцеклітини, або овуляція. Якщо під час овуляції жіноча яйцеклітина зустрілася із сперматозоїдом, відбувається запліднення і утворюється плодове яйце, зародок. Це невелике утворення рухається всередині матки, поки не прикріпиться до стінки. Після цього починається розвиток плоду.
Але іноді в цьому механізмі відбуваються певні проблеми. Наприклад, запліднення відбулося, коли яйцеклітина ще не вийшла з труби в матку. Або навпаки, під час руху по матці запліднена яйцеклітина потрапила назад в трубу. Буває навіть так, що яйцеклітина виявляється за межами статевих органів в очеревині. Зародок закріплюється у випадковому місці - в фаллопієвій трубі або на стінці очеревини, - приростає плацентарними ворсинками до тканин і починає рости. Небезпека цієї ситуації, по-перше, в тому, що ворсинки хоріона, якими зародок кріпиться до тканин, пошкоджують і руйнують їх, провокуючи кровотечу. По-друге, якщо вагітність трубна, зростаючий зародок може прорвати стінки маткової труби. Ці стінки досить тонкі, середня товщина всього 3 міліметри. Розрив труби викликає рясну внутрішню кровотечу, і якщо вчасно не надати медичну допомогу, можливий летальний результат.
Виявити цей тип патології у вагітних дуже складно, зазвичай пацієнтки потрапляють до лікарні вже в критичному стані, і лікування проводиться хірургічним шляхом.
Позаматкова вагітність: причини
Точної причини, по якій яйцеклітина закріплюється і починає розвиватися в недозволеному місці, до цього часу не виявили. Очевидно, що відбувається якийсь збій, але що його викликає і як цьому перешкодити, поки незрозуміло. Але є відомі фактори ризику, які впливають на проходження яйцеклітини по маткових трубах і підвищують ризик цієї патології.
- Хірургічні операції черевної порожнини. Навіть якщо операція проводилася не на статевих органах, в процесі інвазії в черевну порожнину можливі випадкові мікротравми маткових труб. Тканини згодом відновлюються, але в трубі можуть утворитися спайки, що утрудняють рух яйцеклітин.
- Вроджені патології. Якщо у жінки з народження труби вже звичайного або мають звуження, це теж фактор ризику.
- Інфекції, запалення, пухлини статевих органів. Будь-які запальні процеси, після яких можуть утворитися спайки, підвищують ймовірність патології.
- Гормональні контрацептиви. Деякі протизаплідні препарати впливають на швидкість руху клітини по трубах. Це теж збільшує ризик патологічної вагітності.
Позаматкова вагітність: симптоми на ранніх стадіях
У перші дні жінка, у якої настала патологічна вагітність, не відчуває нічого тривожного. Потім, у міру того, як в організмі зростає рівень гормону ХГЧ, наступають перші ознаки вагітності: сонливість, нудота, перепади настрою. Можуть боліти і набухати груди. Приблизно з третього тижня симптоми стають неприємними.
- Біль. Вона може бути різкою, «кинджальним». Болить нижня частина живота, іноді біль віддається в поперек.
- Кров'янисті виділення. Наступ менструації при симптомах вагітності - дуже тривожна ознака. Навіть якщо це не позаматкова вагітність, є ще кілька небезпечних патологій, які можуть її викликати. Ігнорувати цей стан небезпечно для життя.
- Крововтрата і шок. Якщо стався розрив труби і почалася внутрішня кровотеча, з'являються симптоми втрати крові - блідість, холодні кінцівки, слабкий пульс, втрата свідомості.
Імовірність виявити позаматкову вагітність існує з третього тижня по восьму. Далі ембріон стає великим, і його загибель неминуча. На жаль, про збереження дитини в цьому випадку мова не йде.
Отже, позаматкова вагітність - це небезпечна патологія, і якщо її вчасно не діагностувати, існує небезпека для життя жінки. Тому при першій підозрі на позаматкову вагітність необхідно відправлятися до лікаря.