ua
Личный кабинет
Баріатрична хірургія – допомога людям з зайвою вагою | Блог | Медіацентр
ua
Баріатрична хірургія – допомога людям з зайвою вагою | Блог | Медіацентр

Баріатрична хірургія – допомога людям з зайвою вагою

Інтерв'ю з професором, доктором медичних наук, хірургом в.к. Олександром Іоффе.

Зайву вагу більшість жінок сприймають насамперед як естетичну проблему. Але насправді надмірні кілограми - особливо, якщо йдеться про патологічне ожиріння, коли індекс маси тіла сягає 35 кг/м2 й більше - це ще й великі проблеми зі здоров’ям, в тому числі - репродуктивним. Про зв’язок надмірної ваги та репродуктивної функції у жінок, а також про можливість нормалізувати масу тіла та відновити здатність до зачаття, ми говоримо з професором, доктором медичних наук, хірургом вищої категорії Олександром Юлійовичем Іоффе.

- Поясніть, будь ласка, як саме надмірна маса тіла впливає на здатність жінки завагітніти?
- Патологічне ожиріння (або морбідне ожиріння, як його називають спеціалісти) запускає в організмі процеси, що призводять до порушення гормонального фону. Зокрема, накопичені в жировій клітковині естрогени (жіночі статеві гормони) впливають на вироблення й рівень статевих гормонів, від яких залежить функція яєчників. Частими патологіями при морбідному ожирінні є синдром полікістозу яєчників, порушення менструального циклу та ановуляція, які унеможливлюють зачаття. Причому надмірна вага ускладнює не тільки природній перебіг процесу, а й лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій. У порівнянні з жінками з нормальною масою тіла та синдромом полікістозу яєчників для жінок, що мають ІМТ 30-34,9 кг/м2, успіх лікування за допомогою ДРТ нижчий на 27%, для жінок з ІМТ більше 35 кг/м2 - на 50%. Досягти овуляції у жінок з синдромом полікістозу яєчників та нормальною вагою значно легше, ніж у тих, хто має ожиріння (79% жінок з нормальним ІМТ, які проходять відповідне лікування, мають овуляцію впродовж шести місяців, тоді як жінки з різними ступенями ожиріння мають після лікування овуляцію лише в 11,8-15,3% випадків). Існують також дані щодо відносного ризику ановуляції (тобто менструальних циклів без настання овуляції) у жінок з різною вагою: чим вища вага, тим більша ймовірність ановуляторних циклів, відповідно, тим менша ймовірність завагітніти. Тобто, існує безпосередній зв’язок між вагою тіла жінки та її здатності до зачаття. Крім того, існує чимало даних, які говорять про підвищений ризик для матері та дитини в тих випадках, якщо вагітність настала у жінки з ожирінням. Тож нормалізація маси тіла перед плануванням зачаття - абсолютно виправданий процес, на який варто витратити час, щоб мінімізувати ризики в майбутньому.

- Загалом патологічне ожиріння є причиною багатьох проблем зі здоров’ям. Чи доцільною, на Вашу думку, була б практика вирішення проблем із вагою в рамках комплексного підходу до лікування захворювань - не тільки гінекологічних, як вже згаданий СПКЯ, але й серцево-судинних, ендокринологічних?
- Такий підхід - нормалізувати масу тіла, перш ніж починати активне лікування будь-якого захворювання - є загальноприйнятим в західних країнах. Натомість в Україні баріатрична хірургія, що є найефективнішим методом боротьби із ожирінням, сприймається як захід, до якого вдаються в крайньому випадку. Зокрема, жінки, що мають ожиріння, роками лікуються у ендокринологів-гінекологів, не досягаючи жодного успіху. Водночас, нормалізація ваги, яка відбувається впродовж року після баріатричної операції, поступово призводить до нормалізації гормонального фону, внаслідок чого нормалізується й функція яєчників. Після цього стандартне лікування призводить до такого бажаного наслідку - вагітності.

- Ймовірно, бажання якомога довше відтерміновувати баріатричну операцію пов’язане не тільки з відсутністю інформації у пацієнток, а й з психологічним чинником: адже йдеться про хірургічне втручання. Що саме являє собою баріатрична операція?
- Існує ціла низка баріатричних операцій, регламентованих і визнаних ефективними при аліментарному ожирінні, тобто, при патологічному ожирінні, яке пов’язане з фактором харчування людини. Це 97% всіх випадків ожиріння в світі, адже тільки 3% мають первинні гормональні причини і пов’язані з порушенням функцій щитовидної залози або наднирників. Перша група баріатричних операцій має на меті зменшення об’єму шлунка. Серед них найпопулярніші - бандажування, при якому на шлунок накладається бандаж, та зменшуюча резекція шлунка, при якій об’єм шлунка зменшується хірургічно. Також існують операції, що поєднують зменшення об’єму шлунка зі зменшенням всмоктування спожитої їжі - тут золотим стандартом вважається шлункове шунтування, при якому нічого не видаляється, але змінюється анатомія шлунка й тонкої кишки. Після такої операції не тільки зменшується об’єм шлунка, а й змінюються харчові звички, що відбувається завдяки активізації певних ділянок у головному мозку. Баріатричні операції проводяться лапароскопічно, через кілька годин після операції пацієнт вже може підніматися й ходити, додому йде на 4-5 добу, і тоді ж може починати їсти самостійно. Спочатку рекомендована рідка та напіврідка їжа, а за кілька тижнів людина повертається до нормального харчування. При цьому їсть вона значно менше, ніж раніше, швидко наїдається, не відчуває виснажливого голоду, у неї зменшується тяга до вживання відверто шкідливих продуктів, наприклад, солодощів. Тобто жодного морального дискомфорту такий процес схуднення не спричиняє. І, що надзвичайно важливо, зайва вага не повертається.

- Скільки часу потрібно на нормалізацію ваги після баріатричної операції, наскільки вона може зменшитися і за скільки часу до планування вагітності бажано звернутися по таку допомогу жінкам з ожирінням?
- Нормалізація ваги відбувається впродовж року, іноді - трохи швидше. Але ми рекомендуємо робити баріатричну операцію щонайменше за рік до часу планування вагітності. За цей час можна втратити до 100% надлишкової ваги. Тобто жінка зі зростом 170 см і вагою 170 кг може через рік важити 70 кг, тобто, мати абсолютно нормальну вагу. Якщо інших патологій немає, цілком імовірно, що гормональний фон за цей період теж нормалізується, менструальний цикл стане регулярним, буде овуляція - тобто не обов’язково знадобиться лікування безпліддя. Якщо ж потреба в ньому буде, то й ефективність із нормальною масою тіла буде значно вищою. Тобто операцію бажано робити не менше, ніж за рік до початку планування вагітності.

- Чи буде у Вас змога проводити баріатричні операції на базі пологового будинку "Лелека"?
- Так, тут є всі умови для проведення таких втручань. Лікування ожиріння та лікування безпліддя - це аспекти, в яких збігаються інтереси баріатричної хірургії та репродуктивної медицини. Думаю, співпраця буде плідною, і разом ми допоможемо жінкам наблизитися до бажаного материнства.

Автори

Іоффе Олександр Юлійович

Професор, доктор медичних наук. Хірург вищої категорії.
Досвід роботи - 36 років

Дата публікації: 14 вересня 2020 року
Поділитися:

Записатися


Реєстрація успішна!


З вами зв’яжеться спеціаліст контакт-центру для узгодження дати та часу прийому.
Заявки опрацьовуються в робочий час з 10:00 до 20:00 з понеділка по неділю.


Дякуємо, що обираєте «Лелеку»!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Наші новини

всі новини

Online-зустріч «Як підготуватися до...

Народження дитини одне з найголовніших рішень в житті майбутніх батьків, тому і підійти до нього необхідно зважено. Ви спитаєте, навіщо необхідна підготовка?...

Фіксуйте ціни

З 1 квітня 2024 року в МЦ "Лелека" відбудеться підвищення цін на всі послуги: пологи, ведення вагітності, педіатричні пакети, хірургічні операції, тощо....

Перший весняний бранч «Стрес та...

Запрошуємо вас на весняний бранч на тему «Стрес та переїдання: секрети здорового харчування від дієтолога та психолога». Кому буде цікавим захід?...

Якщо у вас залишилися питання, зв'яжіться з нами за телефоном:

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон