Вагітність після онкології | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві
ua
Личный кабинет
Вагітність після онкології | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві
ua
Вагітність після онкології | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві

Вагітність після онкології

Статю підготував лікар акушер-гінеколог пологового будинку  "Лелека" Шокур Алла Сергіївна.

На жаль, онкологічні захворювання з кожним роком молодіють. Тому і немає нічого дивного, що перед багатьма жінками гостро стоїть питання про можливість настання вагітності вже після перенесеного онкозахворювання.

Не дивлячись на те, що при лікуванні  злоякісних процесів застосовують специфічні препарати та методики, що роблять негативний вплив на організм в цілому і репродуктивну функцію зокрема, планувати вагітність після онкології можливо.

Сучасні медичні технології дозволяють проводити лікування злоякісної патології зі збереженням репродуктивних функцій у жінки. Застосовуються інноваційні лікарські засоби, виконується широкий спектр органозберігаючих операцій, використовуються нові методики променевої терапії, при яких променевий вплив має направлену дію, а матка та яєчники при цьому не піддаються опроміненню.

Виявлення онкологічного процесу - завжди шок для жінки, тому вона, як правило, втрачає потрібний момент для зачаття і виношування дитини. І саме лікар бере на себе ініціативу обговорити з пацієнткою  можливості збереження репродуктивної функції для наступної вагітності.

Для збереження фертильності жінки з онкологічною патологією сучасна медицина пропонує різні методики:

- органозберігаючі операції: радикальна трахелектомія, конізація шийки матки, хірургічне лікування пухлин яєчників (пограничних);

- кріоконсервація ооцитів (ембріонів);

- променева терапія направленого характеру з модульованою інтенсивністю (IMRT).

Після досягнення стійкої ремісії пацієнтку можуть вернути до питання про народження дитини самостійно або застосуванням методик ДРТ.

Коли можливо планувати вагітність після онкології?

Планування вагітності після онкозахворювання повинно проходити з участю лікаря онкогінеколога або онколога для визначення найбільш безпечного періоду та способу зачаття.

Зазвичай планувати вагітність рекомендовано не раніше чим через 2 роки після одужання, в період ремісії, при умові відсутності рецидиву захворювання.

Бувають випадки, коли вагітність наступає незаплановано, раніше рекомендованого строку. Навіть при таких умовах немає прямих показань до переривання вагітності. Однак такі пацієнтки входять до групи підвищеного ризику, та їм необхідний більш строгий контроль з боку лікарів.

Сама по собі вагітність не є провокуючим фактором розвитку раку, в тому числі колись перенесеного. Тому в період ремісії настання вагітності в абсолютній більшості випадків абсолютно безпечно. Виключенням є трофобластична хвороба - це особий тип агресивного раку, який розвивається під час вагітності або після маткової чи позаматкової вагітності.

З чого починати планувати вагітність після онкології?

Планування вагітності у пацієнток, в анамнезі яких є онкологічні захворювання, передбачає комплексне обстеження. Методи дослідження, які потрібно пройти жінці, залежать від виду раку. Зазвичай діагностика включає: аналізи на онкомаркери, цитологічний мазок, кольпоскопія, контрольна біопсія, УЗД.

Після гістологічного підтвердження стійкої ремісії жінка може планувати вагітність. Якщо протягом 6 місяців самостійно завагітніти не вдалося, ми рекомендуємо звернутись до лікаря репродуктолога.

Особливості ведення вагітності після онкології.

Всі лікувально-профілактичні заходи спрямовані на усунення несприятливих наслідків та ризиків: самовільного аборту, передчасних пологів, затримки розвитку плода.

Існуючих відмінностей ведення вагітності в цьому випадку немає. Єдина відмінність - жінці потрібно періодично проходити ряд додаткових обстежень.

Наприклад, якщо в анамнезі у пацієнтки перенесений рак яєчників, кожні 3 місяці необхідно здавати аналіз на онкомаркер СА 125. В даному випадку показник до 70 од/мл при нормальному показнику-35 од/мл безпечний для пацієнтки та малюка. Однак, якщо показник виходить за межі 70,виникають серйозні ризики.

Якщо після розвитку злоякісних або пограничних пухлин яєчників у вагітної появляються утворення в проекції яєчників, необхідно пройти МРТ малого тазу. Таке дослідження не несе ніякого шкоди ні для майбутньої мами, ні для майбутньої дитини. Принциповий момент при веденні вагітності після перенесеного раку шийки матки-систематичний нагляд за станом культі шийки матки та санація піхви ,щоб уникнути проникнення висхідної інфекції. Кожний триместр проводиться цитологічне дослідження. При наявності будь-яких змін необхідно виконати кольпоскопію.

 І, звичайно, усім пацієнткам, які перенесли онкологію, показана раз в триместр консультація лікаря-онколога.

Для підготовки статі були використані наступні інформаційні джерела:

 https://www.royalcornwall.nhs.uk/

 https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2017/09/the-role-of-the-obstetriciangynecologist-in-the-early-detection-of-epithelial-ovarian-cancer-in-women-at-average-risk

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2030391

 https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD008478.pub2/full

 https://www.uptodate.com/contents/cervical-cancer-in-pregnancy

 

Дата публікації: 22 лютого 2021 року
Дата оновлення: 24 лютого 2021 року
Поділитися:

Наші новини

всі новини

Вагітність після онкології

Статю підготував лікар акушер-гінеколог пологового будинку  "Лелека" Шокур Алла Сергіївна . На жаль, онкологічні захворювання з кожним роком молодіють. Тому...

Міцний імунітет

Ділимося з вами порадами лікаря-дієтолога пологового будинку Лелека" Ситник Лесі . Якісний сон, фізична активність та збалансоване харчування залежать від...

Харчова алергія

Харчова алергія  – надмірна реакція імунної системи на компоненти їжі у генетично схильної людини. На сьогодні профілактика харчової алергії є важливим...

  • Вагітність після онкології | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві
  • Вагітність після онкології | Статті інформаційні | Медіацентр | «Лелека» - пологовий будинок в Києві

Зворотній дзвінок

ПІБ
Телефон
Пологовий будинок. Жіноча консультація, Оболонський р-н
м. Київ Оболонський р-н,
вул. Квітки Цісик, 56
Жіноча консультація, Печерський р-н
м. Київ, бульвар Лесі Українки, 23-Б
(2-й поверх)
Жіноча консультація, клініки-партнера "Надія"
м. Київ Солом'янський р-н,
вул. Максима Кривоноса, 19А